Zóna zdravia

Autor
afinode

V našej Zóne zdravia budeme merať hladinu cukru v krvi (glykémiu), telesné ukazovatele ako pomer tuku, svalov, vody v tele a tiež smokelýzerom zistíme záujemcom množstvo CO v ich pľúcach (zaujímavé najmä pre fajčiarov). V každom meste zmeráme najprv prítomných olympionikov a v prípade vášho záujmu si budete môcť namerané hodnoty porovnať s výsledkami športovcov.

Určite si väčšina z vás povie, že téma zvýšenej hladiny cukru sa vás netýka, pretože netrpíte cukrovkou ani iným ochorením. Navyše, ľudí často mätie skutočnosť, že nepociťujú žiadne závažné ťažkosti, alebo im len jednoducho nepripisujú význam. Veď ak sa cítime dobre, väčšinou nič neriešime.

Avšak, keď sa objavia prvé príznaky, ochorenie už býva v pokročilom štádiu a môže ísť aj o život.  Nepodceňujte tieto varovné signály: nadmerný smäd alebo hlad, sucho v ústach, dehydratácia, nadmerné močenie (cez deň, no najmä v noci), problémy s trávením a bolesti brucha, slabosť, únava, malátnosť, nevoľnosť, zvracanie, poruchy zraku, červené sfarbenie tváre, svrbenie kože, kožné infekcie, chronické infekcie, zlé hojenie rán, zrýchlený pulz alebo znížený tlak krvi, zrýchlené a predĺžené dýchanie, acetónový zápach z úst, poruchy nervového systému, impotencia. Neliečená cukrovka vedie k rozvratu vnútorného prostredia, kóme a smrti. 

Zvýšenie hladiny cukru sa obvykle zisťuje laboratórnymi vyšetreniami krvi u lekára. Počas Roadshow SOT si môžete tieto biochemické parametre zmerať priamo v Zóne zdravia, ktorú sme pre vás pripravili spolu s našimi partnermi. 

Podobne, ako príliš vysoká hladina cukru v krvi, aj priveľa oxidu uhoľnatého v pľúcach pomaly podlamuje naše zdravie. Tento jedovatý plyn, ktorý sa do pľúc dostáva s cigaretovým dymom, ale v menšej miere aj z ovzdušia, oslabuje srdce, zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín a narúša zdravý vývoj dieťaťa v tele matky. Už 12 hodín po poslednej zapálenej cigarete však môže jeho množstvo klesnúť na hodnoty typické pre nefajčiarov. Teda na 1 až 4 ppm (počet častíc CO na milión). U ľahších fajčiarov špeciálny prístroj – smokelýzer – väčšinou odmeria 6 až 10 ppm, tuhí fajčiari mávajú aj 30 ppm a viac. Pritom už hodnoty od 10 ppm sú rizikové. 

Ako sú na tom vaše pľúca, môžete zistiť vďaka meraniam smokelýzerom takisto počas Roadshow SOT v Zóne zdravia.